Crtanje tačaka, linija i tekstova poligona od Excela do AutoCAD-a

Imam ovu listu koordinata u Excelu. U njima postoji X koordinata, Y koordinata, a također i naziv temena. Ono što želim je nacrtati u AutoCAD-u. U ovom slučaju koristit ćemo izvršavanje skripti iz spojenog teksta u Excelu.

Povežite komandu za umetanje tačaka u AutoCAD

Tabela prikazana u grafu, kao što možete vidjeti, uključuje stupac s nazivom čvora, zatim UTM koordinate za stupce X, Y.

Prvo što moramo učiniti je spojiti koordinate onako kako ih naredba AutoCAD očekuje. Na primjer, za crtanje točke zauzet ćemo: POINT koordinataX, koordinataY.

Dakle, ono što ćemo uraditi je da ubacimo novu kolonu sa ovim spojenim podacima, u obliku:

POINT 374037.8,1580682.4
POINT 374032.23,1580716.25
POINT 374037.73,1580735.14
POINT 374044.98,1580772.49
POINT 374097.77,1580771.83
POINT 374116.27,1580769.13

Da bi to učinio, uradio sam sledeće:

  • Pozvao sam ćeliju D4 sa imenom POINT,
  • Stvorio sam s funkcijom concatenate, niz koji uključuje POINT ćeliju, zatim sam ostavio razmak pomoću »«, zatim sam spojio ćeliju B5 dvoznamenkastim zaokruživanjem, zatim za crtanje zareza koji sam koristio «,», pa imam spojena ćelija C5. Zatim sam kopirao za ostatak redova.

Nacrtajte tačke u Excelu

Kopirao sam sadržaj kolone D u tekstualnu datoteku.

Da biste ga pokrenuli, na naredbenoj traci unesite SCRIPT, a zatim tipku Enter. To otvara Explorer i tražim datoteku koju sam pozvao geofumadas.scr. Jednom odabrano, pritisne se dugme za otvaranje.

I voila, tamo imamo nacrtane vrhove.

 

 

 

 

 

 

 

 

U slučaju da se točke ne vide, potrebno je uvećati kompletan skup objekata. Za to napišemo naredbu Zoom, enter, Extent, enter.

U slučaju da se tačke ne čine jako vidljivim, izvršava se naredba PTYPE, zatim se odabire ona koja je prikazana na slici.

Povežite komandu u Excelu i nacrtajte poligon u AutoCAD-u

Za crtanje poligona to će biti ista logika. s varijantom da ćemo zauzeti naredbu PLINE, zatim spojene koordinate i na kraju naredbu ZATVORI.

PLINE
374037.8,1580682.4
374032.23,1580716.25
374037.73,1580735.14
...
374111.31,1580644.84
374094.32,1580645.98
374069.21,1580647.31
374048.83,1580655.01
ZATVORI

Nazvat ćemo ovu skriptu geofumadas2.scr, a kada ga izvršimo imat ćemo trag crteža. Odabrao sam žutu boju kako bih primijetio razliku sa crvenim vrhovima.

Povežite komandu u Excelu i zapišite tačke u AutoCAD-u

Na kraju, tekstove prvog stupca moramo označiti kao napomene za svaki vrh. Za ovo ćemo naredbu povezati lancima na sljedeći način:

TEXT JC 374037.8,1580682.4 3 0

Ova naredba predstavlja:

  • TEXT naredba,
  • Stanje teksta, u ovom slučaju opravdano, zato slovo J,
  • Centralnu tačku teksta izabrali smo Centar, zato slovo C
  • Usklađena koordinata X, Y,
  • Zatim smo veličinu teksta izabrali 3,
  • Kut rotacije, u ovom slučaju 0,
  • Konačno tekst koji se nadamo da će u prvom redu biti broj 1

Već se propagira u druge ćelije, to će biti kako slijedi:

TEXT JC 374037.8,1580682.4 3 0
TEXT JC 374032.23,1580716.25 3 0
TEXT JC 374037.73,1580735.14 3 0
TEXT JC 374044.98,1580772.49 3 0 3A
TEXT JC 374097.77,1580771.83 3 0
TEXT JC 374116.27,1580769.13 3 0
TEXT JC 374127.23,1580779.64 3 0
...

Zvao sam geofumadas3.cdr datoteka 

Aktivirao sam zelenu boju da primjetim razliku. Jednom kada se skripta izvrši, imamo tekst naznačene veličine, točno u središtu koordinate.

Download the AutoCAD datoteka koja se koristi u ovom primjeru.

Članak prikazuje kako se izrađuje predložak. Ako koristite predložak u programu Excel, koji je već napravljen za samo uvođenje podataka, Možete ga kupiti ovdje.

Jedan odgovor na "Crtanje točaka, linija i tekstova prijelaza iz Excela u AutoCAD"

  1. treba mi pomoć
    Moram nacrtati stotine pravokutnika koji predstavljaju koncesije za rudarstvo, oni su pravougaonici sa sredinom i x i y stranama, potrebna mi je pomoć, imam podatke u excelu

Ostavite odgovor

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena.

Ova stranica koristi Akismet kako bi smanjila neželjenu poštu. Saznajte kako se podaci vašeg komentara obrađuju.