Crtanje tačaka, linija i tekstova poligona od Excela do AutoCAD-a

Imam listu koordinata u Excelu. U njima se nalazi X koordinata, Y koordinata, kao i ime za vrh. Ono što želim je da nacrtam u AutoCAD-u. U ovom slučaju koristićemo izvršavanje skripti iz spojenog teksta u Excelu.

Povežite komandu za umetanje tačaka u AutoCAD

Tabela prikazana u grafu, kao što možete vidjeti, uključuje stupac s nazivom čvora, zatim UTM koordinate za stupce X, Y.

Prva stvar koju moramo da uradimo je da spojimo koordinate kako ih AutoCAD komanda čeka. Na primjer, za crtanje točke koju ćemo zauzeti: POINT X koordinata, Y koordinata.

Dakle, ono što ćemo uraditi je da ubacimo novu kolonu sa ovim spojenim podacima, u obliku:

POINT 374037.8,1580682.4
POINT 374032.23,1580716.25
POINT 374037.73,1580735.14
POINT 374044.98,1580772.49
POINT 374097.77,1580771.83
POINT 374116.27,1580769.13

Da bi to učinio, uradio sam sledeće:

  • Pozvao sam ćeliju D4 sa imenom POINT,
  • Stvorio sam sa spojenom funkcijom, nizom koji uključuje staničnu POINT, zatim sam ostavio prostor pomoću »«, zatim sam spojio ćeliju B5 s dvoznamenkastim zaokruživanjem, a zatim za crtanje zarezom koji sam koristio «,», onda sam spojio C5 ćeliju. Onda sam kopirao za ostale redove.

Nacrtajte tačke u Excelu

Kopirao sam sadržaj kolone D u tekstualnu datoteku.

Da bi ga izvršili, ona je napisana u SCRIPT komandnoj traci, zatim Enter taster. To podiže izviđač i tražim fajl koji sam pozvao geofumadas.scr. Kada je izabrano, pritisnuto je dugme za otvaranje.

I voila, tamo imamo nacrtane vrhove.

U slučaju da točke nisu vidljive, potrebno je pristupiti kompletnom skupu objekata. Za ovo pišemo naredbu Zoom, enter, Extent, enter.

U slučaju da se tačke ne čine jako vidljivim, izvršava se naredba PTYPE, zatim se odabire ona koja je prikazana na slici.

Povežite komandu u Excelu i nacrtajte poligon u AutoCAD-u

Za crtanje poligona će biti ista logika. sa varijantom koju ćemo zauzeti PLINE komandom, zatim sa spojenim koordinatama i na kraju CLOSE komandom.

PLINE
374037.8,1580682.4
374032.23,1580716.25
374037.73,1580735.14
...
374111.31,1580644.84
374094.32,1580645.98
374069.21,1580647.31
374048.83,1580655.01
ZATVORI

Nazvat ćemo ovu skriptu geofumadas2.scr, a prilikom izvršavanja imat ćemo trag crteža. Izabrao sam žutu boju da primetim razliku sa crvenim vrhovima.

Povežite komandu u Excelu i zapišite tačke u AutoCAD-u

Na kraju, uzmemo u obzir tekstove u prvoj koloni kao napomene u svakoj temi. Za ovo ćemo povezati komandu na sledeći način:

TEXT JC 374037.8,1580682.4 3 0

Ova naredba predstavlja:

  • TEXT naredba,
  • Stanje teksta, u ovom slučaju opravdano, zato slovo J,
  • Centralnu tačku teksta izabrali smo Centar, zato slovo C
  • Usklađena koordinata X, Y,
  • Zatim smo veličinu teksta izabrali 3,
  • Kut rotacije, u ovom slučaju 0,
  • Konačno tekst koji se nadamo da će u prvom redu biti broj 1

Već se propagira u druge ćelije, to će biti kako slijedi:

TEXT JC 374037.8,1580682.4 3 0
TEXT JC 374032.23,1580716.25 3 0
TEXT JC 374037.73,1580735.14 3 0
TEXT JC 374044.98,1580772.49 3 0 3A
TEXT JC 374097.77,1580771.83 3 0
TEXT JC 374116.27,1580769.13 3 0
TEXT JC 374127.23,1580779.64 3 0
...

Zvao sam geofumadas3.cdr datoteka

Aktivirao sam zelenu boju da bih primetio razliku. Kada se skripta izvrši, imamo tekst u označenoj veličini, tačno u centru koordinate.

Download the AutoCAD datoteka koja se koristi u ovom primjeru.

U članku je prikazano kako je konstruiran predložak. Ako zauzmete predložak u Excelu, već ste napravili samo podatke feeda, Možete ga kupiti ovdje.

Ostavite komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena.

Ova stranica koristi Akismet kako bi smanjila neželjenu poštu. Saznajte kako se podaci vašeg komentara obrađuju.